RAAG logo
Main page
Announcements
Participants
Program
Photo Albums
Access the conference
Useful information
Contact us
Back to start page
About this Web site
Program Schedule Courses Workgroups lectures Abstracts

Schedule


(Click on the title of the talk to view the corresponding abstract)


First week's courses (Mon. June 6 -- Fri June 10)



Mon  June 6
Tue June 7
Wed June 8
Thu june 9
Fri June 10
9.30-10.15
Z. SZAFRANIEC
Z. SZAFRANIEC
M.-F. ROY
J.-M. LION
Z. SZAFRANIEC
10.15-10.45
COFFEE BREAK
10.45-11.30
V. THILLIEZ
M.-F. ROY
Z. SZAFRANIEC
V. THILLIEZ
V. THILLIEZ
11.45-12.30
M.-F. ROY
V. THILLIEZ
J.-M. LION
Y. YOMDIN
Y. YOMDIN
12.30-14.30
LUNCH
14.30-15.15
Z. SZAFRANIEC
J.-M. LION
FREE AFTERNOON Z. SZAFRANIEC
Y. YOMDIN




First week's talks (Mon. June 6 -- Sat June 11)

(Click on the title of the talk to view the corresponding abstract)

Monday June 6:

15:15-15:45, Coffee break
15:45-16:30, A. ELKHADIRI: "Weierstrass division Theorem in definable $C^\infty$ germs in a polynomially bounded o-minimal structure"
16:45-17:30,M. MERLE: "Cycles évanescents d'une fonction composée"

Tuesday June 7:

15:15-15:45, Coffee break
15:45-16:30, M. COSTE: "Comment obtenir (presque) gratuitement des résultats d'uniformité"
16:45-17:30, G. VALETTE: "Metric types in tame geometry"

Thursday June 9:

15:15-15:45, Coffee break
15:45-16:30, O. LE GAL: " Un théorème du complémentaire pour les structures o-minimales polynomialement bornées"
16:45-17:30, S. RANDRIAMBOLOLONA: "Des ensembles de petite arité d'une structure o-minimale"

Friday June 10:

15:15-15:45, Coffee break
15:45-16:30, N. DUTERTRE: "Degree formulas and signature formulas for the Euler characteristic of algebraic sets"
16:45-17:30, P. GOLDSTEIN:" Some remarks on gradients of holomorphic functions"



Second week's courses (Mon. June 13 -- Fri June 17)


Mon  June 13 Tue June 14 Wed June 15 Thu june 16 Fri June 17
9.30-10.15 F. ACQUISTAPACE
& F. BROGLIA
F. ACQUISTAPACE
& F. BROGLIA
F. ACQUISTAPACE
& F. BROGLIA
D. TROTMAN
A. DU PLESSIS
10.15-10.45 COFFEE BREAK
10.45-11.30 D. TROTMAN
D. TROTMAN
A. DU PLESSIS
A. DU PLESSIS
V. GRANDJEAN
& A. PARUSINSKI

11.45-12.30 F. ACQUISTAPACE
& F. BROGLIA

V. GRANDJEAN
& A. PARUSINSKI

J.-P. ROLIN
V. GRANDJEAN
& A. PARUSINSKI

Z. JELONEK
12.30-14.30 LUNCH
14.30-15.15 D. TROTMAN
J.-P. ROLIN
V. GRANDJEAN
& A. PARUSINSKI

Z. JELONEK
15.45-16.30 Z. JELONEK



Second week's talks (Mon. June 13 -- Sat June 18)

(Click on the title of the talk to view the corresponding abstract)

Monday June 13:

16:45-17:30, G. COMTE:  "Rotations de trajectoires de champs de vecteurs"
17:45-18:30, W. DOMITRZ: "Algebraic restrictions of symplectic form to singular sets and its application"

Tuesday June 14:

15:15-15:45, Coffee break
15:45-16:30, R. MOUSSU: "Quelques propriétés des courbes intégrales d'un gradient"
16:45-17:30, F. SANZ:  "Gradient vector fields cannot generate twister dynamics"

Thursday June 16:

15:15-15:45, Coffee break
15:45-16:30, D. D'ACUNTO:  "Effective Łojasiewicz inequalities "
16:45-17:30, M. TIBAR:  "Regularity at infinity of polynomial maps"

Friday June 16:

14:30-15:15, G. FICHOU:  "Zeta functions and Blow-Nash equivalence"
15:15-15:45, Coffee break
15:45-16:30, A. STASICA:  "On asymptotic variety for real polynomial mappings"