The seminar of the team Géométrie is under the responsibility of Michel Raibaut.
Settings: See with increasing date . Show abstracts
By year: 1999, 2000, 2001, 2002, 2003, 2004, 2005, 2006, 2007, 2008, 2009, 2010, 2011, 2012, 2013, 2014, 2015, 2016, 2017, 2018.

Thursday 25th January 2018 at 14h André Belotto da Silva (Institut de Mathématiques de Toulouse),
À venir

Thursday 18th January 2018 at 14h Fabien Priziac (Institut de Mathématiques de Marseille),
À venir

Thursday 11th January 2018 at 16h Tony Yue Yu (Laboratoire de Mathématiques d'Orsay, Paris-Sud),
À venir

Thursday 30th November 2017 at 14h Pierre Villemot (LAMA),
Mesure de transcendance et distributions des valeurs des fonctions méromorphes

Thursday 23rd November 2017 at 14h30 Antoine Ducros (Institut Mathématiques de Jussieu, Paris 6),
Intégrales non archimédiennes comme limites d'intégrales complexes.

Thursday 19th October 2017 at 14h Arthur Forey (Institut Mathématiques de Jussieu),
Motifs rigides virtuels d’ensembles semi-algébriques dans un corps valué

Thursday 12th October 2017 at 14h Olivier Benoist (IRMA Strasbourg),
Courbes algébriques sur les variétés algébriques réelles

Thursday 22nd June 2017 at 14h Jean Vallès (Université de Pau),
Sur les diviseurs libres, les arrangements de droites, les dérivations logarithmiques et les espaces tangents supérieurs des variétés de Veronese

Thursday 8th June 2017 at 14h Boulos El Hilany (University of Tübingen),
Nombres de Hurwitz réels et fonctions rationnelles simples

Thursday 18th May 2017 at 14h Jean-Louis Verger-Gaugry (LAMA),
Nombres Algébriques Totalement Réels, Propriété de Bogomolov, et Fonction Zeta Dynamique du β -shift

Thursday 11th May 2017 at 14h Witold Respondek (Insa Rouen),
Linéarisation des systèmes non linéaires de contrôle : dans l’espace d’état, par bouclage, bouclage orbital ou bouclage dynamique

Wednesday 12th April 2017 at 14h Pierre-Jean Spaenlehauer (Inria Nancy Grand-Est),
Calcul de petits certificats d'inconsistance pour certaines familles de systèmes polynomiaux quadratiques lacunaires.

Thursday 6th April 2017 at 15h Jitendra Baipai (Georg-August Universität Göttingen),
Arithmeticity and Thinness of hypergeometric groups

Thursday 30th March 2017 at 14h Pedro Gonzalez Perez (Universidad Complutense Madrid),
Blowing up of monomial ideals and the Semple-Nash modification on toric varieties.

Thursday 23rd March 2017 at 15h Fernand Pelletier (LAMA),
Métriques de Finsler coniques sur un fibré avec ancre

Thursday 16th February 2017 at 14h Mohamed Benzerga (LAREMA Angers),
Structures réelles sur les surfaces rationnelles

Thursday 9th February 2017 at 14h Frédéric Bihan (LAMA),
Plusieurs caractérisations de la croissance stricte du volume mixte de polytopes convexes

Thursday 2nd February 2017 at 15h Essouabri Driss (Université Jean Monnet (Saint-Etienne)),
Séries de Dirichlet et fonctions zêtas à plusieurs variables

Thursday 26th January 2017 at 14h Charles Favre (Ecole polytechnique),
Dégénérescence des endomorphismes des espaces projectifs

Thursday 19th January 2017 at 15h Thomas Letendre (ENS Lyon),
Volume de sous-variétés algébriques réelles aléatoires

Thursday 5th January 2017 at 14h Kevin Langlois (University Heinrich Heine. Dusseldorf),
Actions des groupes réductifs avec orbites sphériques et combinatoires

Thursday 8th December 2016 at 14h Michel Raibaut (LAMA),
Invariants motiviques à l'infini des courbes planes

Thursday 17th November 2016 at 14h Georges Comte (LAMA),
Intégration de fonctions sous-analytiques et oscillantes

Thursday 13th October 2016 at 15h Sébastien Tavenas (LAMA),
Tour d'horizon - Des bornes inférieures en complexité arithmétique aux conjectures de Kushnirenko

Thursday 22nd September 2016 at 14h Daniel Grieser (Universität Oldenburg (Allemagne)),
The exponential map based at a singularity

Thursday 23rd June 2016 at 14h Si Tiep Dinh (Insitut Mathématiques de Hanoi),
Les inégalités de Lojasiewicz pour la valeur propre maximale et la valeur singulière minimale.

Tuesday 7th June 2016 at 11h Guillaume Rond (Institut de Mathématiques de Marseille),
Estimées locales en zéro et division dans les anneaux de séries algébriques

Thursday 26th May 2016 at 14h Pierrette Cassou-Nogues (Institut de Mathématiques Bordeaux),
La conjecture de Yano pour un germe de courbe plane irréductible à deux paires de Puiseux

Thursday 12th May 2016 at 14h Adam Parusinski (Laboratoire JA Dieudonné, Nice),
Equisingularité arc-wise analytique

Wednesday 4th May 2016 at 17h Wojciech Kucharz (Universite Jagellone, Cracovie),
Linear equations on real algebraic surfaces

Thursday 14th April 2016 at 14h Georges Comte (LAMA),
Points rationnels de hauteur bornée dans certaines courbes transcendantes

Thursday 7th April 2016 at 15h15 Pierre-Jean Spaenlehauer (INRIA Nancy),
Calculs exacts de points critiques : degrés et bornes de complexité.

Thursday 7th April 2016 at 14h Jean-Louis Verger-Gaugry (LAMA),
Fonctions zeta, fonctions algébriques, et questions de lacunarité

Thursday 31st March 2016 at 16h Michel Raibaut (LAMA),
Fibre de Milnor motivique, séance 2

Thursday 24th March 2016 at 16h Michel Raibaut (LAMA),
Fibre de Milnor motivique, séance 1

Thursday 10th March 2016 at 14h Camille Plénat (I2M Marseille),
Résolutions plongées toriques des singularités simples via l'espace des jets

Thursday 18th February 2016 at 14h Lorenzo Fantini (CMLS, Ecole Polytechnique),
Links non archimédiens des singularités

Wednesday 17th February 2016 at 17h15 Vincent Grandjean (Fortaleza),
Equivalence blow-analytique et equivalence de contact bi-Lipschitz

Thursday 4th February 2016 at 15h30 Nguyen Nhan (Lama),
Stratifications of definable sets in o-minimal structures

Thursday 4th February 2016 at 14h Arthur Renaudineau (Université de Genève),
Surfaces algébriques réelles avec beaucoup d'anses dans (CP^1)^3

Thursday 28th January 2016 at 15h Tanguy Rivoal (Institut Fourier),
Équations différentielles arithmétiques, valeurs des E et G-fonctions

Thursday 21st January 2016 at 14h David Bourqui (IRMAR (Rennes)),
Modèles formels minimaux des singularités de courbe

Thursday 17th December 2015 at 14h Frédéric Bihan (LAMA),
Systèmes hyperboliques positifs à partir de triangulations bipartites

Thursday 3rd December 2015 at 15h30 Arthur Forey (Institut Mathématiques de Jussieu),
Densité locale motivique

Thursday 3rd December 2015 at 14h Frédéric Mangolte (LAREMA, Angers),
Faux plans réels : modèles affines exotiques de R²

Thursday 19th November 2015 at 14h Ana Belen de Felipe (Institut Mathématiques de Jussieu),
Topologie des espaces de valuations et géométrie des singularités

Thursday 12th November 2015 at 14h Stanislaw Spodzieja (Wydział Matematyki i Informatyki),
Positivstellensatz for homogeneous semialgebraic set

Thursday 5th November 2015 at 14h Hussein Mourtada (Institut Mathématiques de Jussieu),
Série de Hilbert Poincaré des arcs

Thursday 1st October 2015 at 14h Krzysztof Kurdyka (LAMA),
Curve-rational functions

Thursday 17th September 2015 at 14h Chris Miller (The Ohio State University),
Tameness and metric dimensions in expansions of the real field

Thursday 18th June 2015 at 14h Wim Veys (KU Leuven),
Bounds for p-adic exponential sums and log-canonical thresholds

Thursday 28th May 2015 at 14h Fernand Pelletier (LAMA),
Sur l'entropie Finslerienne d'une distribution C-infini et d'un feuilletage de Stefan-Sussmann

Thursday 7th May 2015 at 14h Tien Son Pham (University of Dalat),
On the subanalytically topological types of function germs

Thursday 9th April 2015 at 14h Erwan Brugalle (École Polythechnique),
Courbes de Harnack simples pseudoholomorphes

Thursday 26th March 2015 at 14h Didier Bresch (Lama),
Géométrie et analyse pour l'étude de limites singulières sur quelques systèmes aux dérivées partielles.

Thursday 19th March 2015 at 14h Artem Chernikov (Institut mathématiques de Jussieu),
Applications of model theory to geometric Ramsey theory

Friday 13th March 2015 at 10h Ilia Itenberg (Institut mathématiques de Jussieu),
Nombres de Hurwitz pour les polynômes réels

Thursday 22nd January 2015 at 14h Hervé Gaussier (Institut Fourier),
Plongement algébrique de variétés presque complexes compactes

Thursday 8th January 2015 at 15h30 Thomas Cauwbergs (KU-Leuven),
Splicing and zeta functions

Thursday 8th January 2015 at 14h Emmanuel Bultot (KU-Leuven),
Calcul de fonctions zêta à partir de modèles log lisses

Thursday 18th December 2014 at 14h François Laudendbach (Laboratoire Jean LERAY, Université de Nantes),
Le h-principe de Gromov (1969) vu par Haefliger (1958) et Thom (1959)

Friday 12th December 2014 at 10h Pierre-Jean Spaenlehauer (Inria Nancy Grand-Est),
Sparse Gröbner Bases: the Unmixed Case

Thursday 11th December 2014 at 14h Emmanuel Peyre (Université Joseph Fourier, Institut Fourier),
Où sont les points rationnels ?

Thursday 4th December 2014 at 14h Tamara Servi (Università di Pisa),
Un théorème de Puiseux en plusieurs variables pour les séries généralisées convergentes

Thursday 27th November 2014 at 14h Mickaël Matusinski (Institut de Mathématiques de Bordeaux),
Sur l'algébricité des séries de Puiseux

Thursday 20th November 2014 at 14h Antonio Lerario (Institut Camille Jordan, Lyon),
Complexity of intersection of real quadrics and the topology of discriminant varieties

Thursday 16th October 2014 at 14h Olivier Le Gal (Université de Savoie, LAMA),
Trois contre-exemples à une conjecture de Wilkie. (Travail commun avec G. Jones, J. Kirby et T. Servi)

Thursday 9th October 2014 at 14h Nicolas Dutertre (Université d'Aix-Marseille),
Obstruction d'Euler et courbures de Lipschitz-Killing

Tuesday 23rd September 2014 at 09h FRMRAA (Université de Savoie Mont-Blanc),
Journée transfrontalière de géométrie, Fédération de Recherche en Mathématiques Rhône-Alpes-Auvergne

Thursday 18th September 2014 at 14h Immanuel Halupczok (University of Leeds),
Une version p-adique de la conjecture de Kontsevich-Zagier sur les périodes

Thursday 26th June 2014 at 16h Z. Jelonek (Academie des Sciences Varsovie),
The Thom conjecture for proper polynomial mappings

Thursday 26th June 2014 at 14h W. Kucharz (Université Jagellone Cracovie),
Continuous rational maps into spheres

Wednesday 25th June 2014 at 14h Immanuel Halupczok (University of Leeds),
Séries de Poincaré et stratifications

Thursday 19th June 2014 at 10h David Trotman (Université Aix-Marseille),
A geometric proof of existence of definable Whitney stratifications.

Friday 23rd May 2014 at 10h15 Stéphane Gaubert (CMAP Ecole Polytechnique),
De la convexité tropicale aux jeux répétés

Friday 9th May 2014 at 10h15 Janusz Adamus (University of Western Ontario),
On the holomorphic closure of arc-symmetric semialgebraic sets

Friday 18th April 2014 at 10h Jean-Baptiste Campesato (Nice, Laboratoire JA Dieudonné),
Un théorème d'inversion pour les applications analytiques par arcs

Friday 11th April 2014 at 10h15 Nikita Kalinin (Université de Genève),
Tropical geometry in questions around Nagata's conjecture

Friday 14th March 2014 at 10h Mickaël Kourganoff (ENS Lyon),
Mécanismes dans le plan de Minkowski et théorèmes d'universalité

Friday 28th February 2014 at 10h Inauguration Fédération de Recherche en Mathématiques Rhône-Alpe (Université de Lyon),
Trois exposés

Thursday 27th February 2014 at 14h Marcin BILSKI (Université Jagellone, Cracovie),
Approximation of analytic maps into algebraic varieties

Friday 21st February 2014 at 10h Frédéric Bihan (LAMA),
Une généralisation de la règle de Descartes en plusieurs variables

Friday 7th February 2014 at 10h Kévin Langlois (Institut Fourier),
Sur les opérations de tores algébriques de complexité un dans les variétés affines.

Friday 24th January 2014 at 10h Sébastien Tavenas (ENS Lyon),
Intersections d'une courbe creuse et d'une courbe de petit degré: une version polynomiale du théorème perdu.

Friday 17th January 2014 at 10h Alexei Tsygvintsev (ENS Lyon UMPA),
Sur les g-fractions continues

Thursday 19th December 2013 at 15h30 Aurélien Greuet (Université de Lille),
Optimisation polynomiale et variétés polaires : théorie, algorithmes et implantations

Friday 13th December 2013 at 10h J. Valles (Université de Pau),
La combinatoire détermine-t-elle la liberté d'un arrangement de droites ?

Friday 6th December 2013 at 10h Krzysztof Kurdyka (LAMA),
Convexification des polynômes positifs et approximation par des sommes des carres

Friday 29th November 2013 at 10h Erwan Brugallé (École polytechnique),
Invariants de Welschinger des surfaces algébriques réelles rationnelles

Friday 22nd November 2013 at 10h Christophe Raffalli (LAMA),
Distance au discriminant réel et hypersurfaces extrémales

Friday 25th October 2013 at 10h Olivier Legal (LAMA),
Réalisation de courbes formelles invariantes

Friday 18th October 2013 at 10h Olivier Le Gal (LAMA),
Réalisation de courbes formelles invariantes

Friday 11th October 2013 at 10h Tiep Si Dinh (Hanoi University),
L'inégalité de Lojasiewicz sur des domaines non-compacts et applications (suite)

Friday 4th October 2013 at 10h Tiep Si Dinh (Hanoi University),
L'inégalité de Lojasiewicz sur des domaines non-compacts et applications

Friday 27th September 2013 at 10h15 G. Comte et K. Kurdyka (LAMA),
Pas de séminaire : École d'été à Chambéry ``Metric and variational structures in singular varieties``

Thursday 27th June 2013 at 14h Z. Jelonek (Polish Academy of Sciences, Warsaw),
Exotic algebraic structures on Stein spaces

Thursday 13th June 2013 at 14h Marie-Francoise Roy (IRMAR Université de Rennes 1),
Bornes élémentairement récursives pour le 17 ème problème de Hilbert

Friday 7th June 2013 at 10h Patrick Speissegger (Université de McMaster),
Domaines d'extension complexe des fonctions définissables dans R_{an,exp}.

Friday 17th May 2013 at 10h J. Maurice Rojas (Texas A&M University),
Bounds for Polyhedral Approximations of Amoebae

Friday 3rd May 2013 at 11h Andrzej Lenarcik (Kielce University of Technology, Poland),
On the Lojasiewicz exponent, special direction and the maximal polar quotient

Friday 3rd May 2013 at 10h Mateusz Masternak (Kielce University of Technology, Poland),
Pencils of plane curves and the Newton polygon

Friday 12th April 2013 at 10h15 Alexandre Girouard (LAMA),
La géométrie du spectre de Steklov

Thursday 11th April 2013 at 14h Goulwen Fichou (Université de Rennes 1),
Fibre de Milnor réelle et séries de Puiseux

Friday 5th April 2013 at 10h15 Damien Gayet (Université de Lyon 1),
Une minoration du nombre moyen de composantes d'une hypersurface algébrique réelle aléatoire

Friday 29th March 2013 at 10h15 Guillaume Rond (Institut de Mathématiques de Luminy),
Racines des polynômes à coefficients séries formelles dont le discriminant est quasi-homogène

Friday 22nd March 2013 at 10h15 Antoine Ducros (Jussieu),
Formes différentielles réelles et courants sur les espaces de Berkovich.

Thursday 21st March 2013 at 14h Michel Raibaut (LAMA),
Analytification et tropicalisation d'après Payne

Friday 15th March 2013 at 10h15 Fabien Priziac (Université de Bretagne Occidentale),
Filtration par le poids pour les variétés algébriques réelles et action de groupe

Friday 8th March 2013 at 08h30 Krsysztof Kurdyka (LAMA),
Suite de Nuij des polynomes hyperboliques

Friday 8th February 2013 at 10h15 Massimo Ferrarotti (Université de Pise),
Local approximation of semianalytic and subanalytic sets

Friday 1st February 2013 at 10h15 Frédéric Bihan (LAMA),
Volume mixte discret et systèmes polynomiaux tropicaux

Friday 18th January 2013 at 10h15 Fernando Sanz Sanchez (Universidad de Valladolid),
Solutions non oscillantes et géométrie modérée

Friday 14th December 2012 at 10h15 Sorin Dumitrescu (Université de Nice),
Connexions analytiques quasihomogènes sur les surfaces

Tuesday 11th December 2012 at 10h Immanuel Halupczok (Universität Münster),
Stratifications de Whitney dans des corps Henséliens

Thursday 6th December 2012 at 14h Pavao Mardesic (Université de Bourgogne),
Indice des champs de vecteurs sur les hypersurfaces réelles

Friday 16th November 2012 at 10h15 Yimu Yin (Jussieu),
Integration in real closed (valued) fields

Friday 9th November 2012 at 10h15 Fabien Priziac (Université de Rennes 1),
Reporté ! Filtration par le poids pour les variétés algébriques réelles et action de groupe

Friday 19th October 2012 at 10h15 Serge Randriambololona (LAMA),
Autour d'une conjecture de L. van den Dries et C. Miller

Friday 12th October 2012 at 10h15 T. Fukui (Saitama university),
Inverse mapping theorem of bi-Lipschitz, blow-analytic, semi-algebraic homeomorphisms

Friday 5th October 2012 at 10h15 Vincent Grandjean (Bath University),
Lieu d'effondrement topologique d'une singularité isolée définissable

Friday 21st September 2012 at 10h15 Wojciech KUCHARZ (Université Jagellone),
Regulous maps and vector bundles

Friday 29th June 2012 at 10h15 M. Putinar (University of California at Santa Barbara),
Géométrie algébrique réelle dans un espace complexe

Friday 15th June 2012 at 10h15 Ying Chen Lille (Université de Lille),
L'ensemble de bifurcation et la monodromie d'un polynôme mixte

Tuesday 5th June 2012 at 16h O. Le Gal (LAMA),
Pinceaux séparés de R^3 et corps de Hardy

Friday 25th May 2012 at 10h15 A. Grzesinski (LAMA),
Horizontal critical locus and closed Reeb trajectories

Friday 11th May 2012 at 10h15 E. Brugallé (Jussieu),
Points d'inflexion des courbes tropicales

Friday 20th April 2012 at 10h15 Michel Merle (Université de Nice),
Espaces d’arcs et variétés caractéristiques

Friday 2nd March 2012 at 10h15 Francois Loeser (Jussieu),
Les points fixes des itérés de la monodromie

Friday 24th February 2012 at 10h15 Jean-Claude Picaud (Université de Tours),
Dichotomie de Hopf-Tsuji-Sullivan pour les variétés de rang un

Friday 10th February 2012 at 10h15 Stéphane SABOURAU (Université Paris-Est Créteil Val-de-Marne),
Sur la géométrie des jacobiennes des surfaces de Riemann

Friday 3rd February 2012 at 10h15 Boris KOLEV (Université de Provence),
Classification des matériaux élastiques et stratification des espaces d'orbites

Friday 27th January 2012 at 10h15 Ilia Itenberg (Jussieu),
Homologie tropicale

Friday 20th January 2012 at 10h15 Tamara Servi (Univ. Lisbonne),
Théorème de rectilinéarisation pour algèbres quasi-analytiques

Friday 13th January 2012 at 10h15 Juan-Carlos Alvarez Paiva (Université de Lille),
Amuse-gueules finslériens

Friday 6th January 2012 at 10h15 Eric Leichtnam (Jussieu),
Opérateur de la signature pour les espaces stratifiés

Friday 9th December 2011 at 14h30 F. Bihan (LAMA),
Soutenance HDR - Topologie des variétés creuses

Friday 4th November 2011 at 10h15 Georges Comte (LAMA),
Fibres de Milnor motiviques réelles (Suite)

Friday 21st October 2011 at 10h15 Si Tiep Dinh (Institut de Mathématiques Hanoi),
Gradient horizontal pour la structure d'Engel standard

Friday 14th October 2011 at 10h15 Georges Comte (LAMA),
Fibres de Milnor motiviques réelles

Friday 7th October 2011 at 10h15 Si Tiep Dinh (Institut de Mathématiques Hanoi),
L'inégalité de Lojasiewicz sur des domaines non-compact

Friday 30th September 2011 at 10h15 Jean-Philippe Monnier (Université d'Angers),
Fonctions rationnelles continues

Tuesday 5th July 2011 at 10h15 Serge Randriambololona ((The University of Western Ontario)),
L'héritage complexe d'un ensemble réel (SUITE)

Thursday 30th June 2011 at 10h15 Serge Randriambololona (The University of Western Ontario),
L'héritage complexe d'un ensemble réel.

Wednesday 1st June 2011 at 10h15 Z. Jelonek (Varsovie, Academie des Sciences Polonaises),
Resolution of singularities in characteristic 0, after Wlodarczyk and Kollar

Friday 15th April 2011 at 10h15 Aris Daniilidis (Université Autonome de Barcelone),
Relèvement des variétés symétriques vers des variétés spectrales.

Friday 8th April 2011 at 10h15 Andreas Bernig (Frankfurt),
Géométrie intégrale algébrique

Friday 25th March 2011 at 10h15 Giovanni MORANDO (Université de Padoue (Italie)),
Le site sous-analytique et la correspondance de Riemann-Hilbert

Thursday 24th March 2011 at 10h15 Roberta Ghezzi (CMAP École Polytechnique),
La géométrie presque-riemannienne du point de vue de la théorie du contrôle

Friday 18th March 2011 at 10h15 Michel Raibaut (Jussieu),
Une fibre de Milnor motivique à l'infini

Friday 11th March 2011 at 10h15 Ethan Cotteril (Jussieu),
Une approche tropicale à l'étude des courbes rationnelles sur les hypersurfaces générales

Friday 4th February 2011 at 10h15 Maria Michalska (LAMA),
Stability of algebras of bounded polynomials in two variables

Friday 21st January 2011 at 10h15 Antoine DUCROS (Jussieu),
Topologie des espaces de Berkovich

Friday 14th January 2011 at 10h15 Jin-Ichi Itoh (Université de Kumamoto, Japon),
Cut locus and conjugate locus on ellipsoids and related topics

Friday 10th December 2010 at 10h15 Joel rouyer (LAMA),
Une caractérisation du plan projectif par la fonction antipodale

Friday 3rd December 2010 at 10h15 Jean-Philippe Rolin (Université de Bourgogne),
Un théorème de préparation pour les algèbres quasi-analytiques

Friday 26th November 2010 at 10h15 Claus Scheiderer (Univ. Konstanz),
Determinantal and sums of squares representations of real plane quartics

Friday 19th November 2010 at 10h A. Grzesinski (LAMA),
Horizontal critical set on contact manifolds

Friday 5th November 2010 at 10h15 Georges Comte (LAMA),
Théorie de la mesure géométrique algébrique (suite)

Friday 8th October 2010 at 10h15 Georges Comte (LAMA),
Théorie de la mesure géométrique algébrique

Friday 24th September 2010 at 11h20 Stanislaw Spodzieja (Université de Lodz),
Effective formulas for the local Lojasiewicz exponent

Friday 24th September 2010 at 10h15 Tomasz Rodak (Université de Lodz),
Equivalence of mappings at infinity

Thursday 1st July 2010 at 10h Anna Valette (Université de Jagellone),
Singularités a l'infini d'une application polynomiale et homologie d'intersection

Wednesday 30th June 2010 at 16h Guillaume Valette (Academie des Sciences Polonaises),
Théorèmes de De Rham pour la cohomologie $L1$ des variétés sous-analytiques bornées

Friday 25th June 2010 at 10h15 Bernard Teissier (Jussieu),
Primitives relatives

Tuesday 8th June 2010 at 09h Claude Roger (Lyon),
Fibrés et classes caractéristiques en physique (suite)

Friday 30th April 2010 at 10h15 Reporté (Auditions),
Reporté à une date ultérieure

Friday 23rd April 2010 at 10h15 Adrien Dubouloz (Dijon),
Surfaces algébriques affines avec un ``gros'' groupe d'automorphismes

Friday 9th April 2010 at 10h Sections 25-26 (Université de Savoie),
Pas de séminaire : Réunion du comité de sélection

Tuesday 6th April 2010 at 10h15 Frank Thuillier (LAPTH),
Cohomologie de Deligne-Beilinson et invariants de liens

Friday 2nd April 2010 at 10h15 Maciej Denkowski (Dijon),
Fonction distance et singularités

Friday 26th March 2010 at 10h15 Olivier Le Gal (LAMA),
Methodes de l'analyse des series divergentes et o-minimalite

Thursday 25th March 2010 at 11h Alexander Zuevsky (Galway),
Vertex Operator Algebras on a Genus Two Riemann Surface

Friday 19th March 2010 at 10h15 Jérémy Blanc (Bâle),
Fibrés en coniques et actions très transitives

Friday 12th March 2010 at 10h15 Karine Kuyumzhiyan (Institut Fourier),
La propriété de m-transitivité et les suspensions affines

Friday 12th February 2010 at 10h15 Frédéric Mangolte (LAMA),
Les variété uniréglées contiennent-elles des composantes Sol ? 1re partie

Friday 29th January 2010 at 10h15 Frédéric Mangolte (LAMA),
Approximations algébriques des difféomorphismes de surfaces

Friday 22nd January 2010 at 10h15 Vincent Blanloeil (Strasbourg),
Cobordismes des nœuds fibrés, applications aux singularités isolées d'hypersurfaces complexes

Friday 11th December 2009 at 10h15 Stéphane Druel (Institut Fourier),
Caractérisations des espaces projectifs et des quadriques lisses

Thursday 10th December 2009 at 15h Daniel Plaumann (Université de Konstanz),
The ring of bounded polynomials on a semi-algebraic set

Friday 4th December 2009 at 10h15 Nicolas Ressayre (Montpellier),
Sur le problème de Horn et ses généralisations

Friday 20th November 2009 at 10h15 Patrick Popescu-Pampu (Jussieu),
Topologie de contact et singularités complexes

Friday 6th November 2009 at 10h15 Nicolas Dutertre (LATP Marseille),
Indice radial et indice de Poincaré-Hopf index de 1-formes sur des ensembles semi-analytiques

Friday 23rd October 2009 at 10h15 Zbigniev Jelonek (Académie des Sciences de Pologne),
Set of non-properness for mappings of uniruled varieties

Friday 16th October 2009 at 10h15 Vsevolod Shevchishin (Hamburg),
Symplectomorphism group and Lagrangian isotopy problem for spheres in rational 4-manifold

Friday 9th October 2009 at 10h15 Georges Comte (Nice),
Géométrie locale des ensembles définissables p-adiques

Friday 25th September 2009 at 10h15 Maria MICHALSKA (LAMA),
Remarks on Schmudgen's theorem in non-compact case

Friday 18th September 2009 at 10h15 Olivier Le Gal (LAMA),
Un résultat de o-minimalité sous des hypothèses génériques

Friday 29th May 2009 at 10h15 Mounir Nisse (Jussieu),
Amibes et co-amibes, complexes et non Archimédiennes

Friday 24th April 2009 at 10h15 Andreas Bernig (Université de Fribourg),
Géométrie intégrale des espaces hermitiens

Friday 10th April 2009 at 10h15 Giovanni Morando (Universidade de Lisboa),
Jets de Whitney stratifiés et ultradistributions tempérées sur le site sousanalytique

Friday 20th March 2009 at 10h15 Farah Farah (LAMA),
Etude des courbes extrémales et optimales d'un Lagrangien régulier avec contraintes non holonomes

Friday 13th March 2009 at 10h15 Frédéric Bihan (LAMA),
Une multiplicité d'intersection en géométrie tropicale

Friday 6th March 2009 at 10h15 Ilia Itenberg (Strasbourg),
Invariants de Welschinger et congruences modulo 4

Friday 27th February 2009 at 10h15 Adrien Dubouloz (Dijon),
Variations autour du Problème de Simplification

Friday 30th January 2009 at 10h15 Frédéric Mangolte (LAMA),
Une généralisation au cas singulier d'un théorème de Comessatti sur les surfaces rationnelles réelles

Friday 23rd January 2009 at 10h15 Patrick Verovic (LAMA),
Reporté à une date ultérieure

Friday 9th January 2009 at 10h15 Édouard Oudet (LAMA),
Du tambour aux abeilles : quelles formes optimales ?

Friday 12th December 2008 at 10h15 Erwan Brugallé (Paris VI),
Surfaces algébriques réelles avec beaucoup de points doubles isolés

Friday 28th November 2008 at 10h15 Emmanuel Trélat (Orléans),
Régularité de la fonction valeur en contrôle optimal. Applications aux solutions de viscosité et à la stabilisation

Thursday 27th November 2008 at 15h30 Frédéric Mangolte (LAMA),
Applications rationnelles et difféomorphismes de surfaces, 3e partie

Friday 14th November 2008 at 14h Nermin Salepci (Université Koc, Istanbul),
Classification des fibrations de Lefschetz

Friday 14th November 2008 at 10h15 Markus Schweighofer (Rennes),
Ensembles semi-algébriques convexes, inégalités matricielles linéaires et sommes

Friday 24th October 2008 at 09h Federation « Modélisation Simulation Interactions Fondamentales (LAPTH – LAMA – LAPP),
Theoretical Approaches for the Genome (TAG'08)

Tuesday 21st October 2008 at 15h15 Frédéric Mangolte (LAMA),
Applications rationnelles et difféomorphismes de surfaces, 2e partie

Friday 17th October 2008 at 15h30 Xavier Roulleau (Tokyo),
Constructions de surfaces de Fano de solides cubiques ayant un nombre de Picard élevé

Friday 17th October 2008 at 10h15 Jeremy Blanc (Genève),
Correspondance entre courbes planes et leurs compléments

Friday 10th October 2008 at 10h15 Fernand Pelletier (LAMA),
Variété PN et séparation des variables

Friday 3rd October 2008 at 10h15 Wojciech Kucharz (University of New Mexico),
Transcendental submanifolds of projective space

Tuesday 30th September 2008 at 15h15 Frédéric Mangolte (LAMA),
Applications rationnelles et difféomorphismes de surfaces, 1re partie

Friday 26th September 2008 at 10h15 Frédéric Mangolte (LAMA),
Transformations de Cremona et mapping class group

Wednesday 16th July 2008 at 15h Mayada Slayman (LAMA),
THESE : ``Bras articulé et distributions multi-drapeaux spéciaux``

Friday 6th June 2008 at 10h15 Claudio Murolo (Université d'Aix-Marseille 1),
Transversalité et homologie des stratifications régulières

Friday 30th May 2008 at 10h15 Andrei Gabrielov (Purdue University),
Approximation by monotone families of compact sets and topological complexity of the sets definable in o-minimal structures (joint work with N. Vorobjov)

Friday 23rd May 2008 at 10h15 Stanislaw Spodzieja (Lodz PL),
On the Lojasiewicz exponent at infinity of a polynomial mapping

Friday 16th May 2008 at 10h15 Frédéric Mangolte (LAMA),
Automorphismes algébriques réels de la sphère (travail en collaboration avec J. Kollár)

Monday 28th April 2008 at 14h Frank Sottile (Texas A & M),
Khovansky-Rolle Continuation for real solutions

Friday 25th April 2008 at 10h15 T. Fukui (Saitama University),
Isolated singularities of degree n binary differential equations

Friday 11th April 2008 at 10h15 Grégoire Charlot (Institut Fourier),
Géométrie riemannienne singulière du point de vue de la théorie du contrôle

Friday 4th April 2008 at 10h15 Jacques-Olivier Lachaud (LAMA),
Topologie discrète et applications

Friday 28th March 2008 at 10h15 Frédéric Jean (ENSTA),
Sur les courbes singulières d'une distribution

Friday 21st March 2008 at 10h15 Jérome Bolte (Université de Paris 6),
Caractérisations des inégalités de Lojasiewicz

Friday 14th March 2008 at 10h15 Stéphane Simon (LAMA),
Introduction a l'homologie de Morse par la voie facile

Friday 7th March 2008 at 10h15 Mayada Slayman (LAMA),
Bras articulé et distribution drapeau

Friday 29th February 2008 at 10h15 Georges Comte (Université de Nice),
Equisingularité réelle : invariants locaux et conditions de régularité

Friday 8th February 2008 at 10h15 Fernand Pelletier (LAMA),
Sur l'intégrabilité des distributions en dimension infinie

Friday 1st February 2008 at 10h15 Patrick Verovic (LAMA),
La géométrie de Hilbert d'un polygone convexe

Friday 14th December 2007 at 10h15 Christophe Raffalli (LAMA),
Deux constructions élémentaires de courbes réelles maximales sur l'hyperboloïde (travail en collaboration avec F. Mangolte)

Friday 7th December 2007 at 10h15 Frédéric Bihan (LAMA),
Nouvelles bornes sur la topologie des hypersurfaces fewnomiales

Friday 30th November 2007 at 10h15 Antonio Costa (UNED Madrid),
Reporté à une date ultérieure

Friday 23rd November 2007 at 10h15 Serge Randriambololona (Lyon),
Définir la multiplication restreinte dans une expansion o-minimale du groupe additif ordonné des réels (Travail en cours, en commun avec Y. Peterzil)

Friday 16th November 2007 at 10h15 Frédéric Mangolte (LAMA),
Vers une généralisation en dimension trois d'un théorème de Comessatti sur les surfaces rationnelles réelles

Friday 9th November 2007 at 10h15 J.-P. Rolin (IMB, Dijon),
Une structure o-minimale qui n’admet pas de décomposition cellulaire de classe $C^{\infty}$

Friday 26th October 2007 at 10h15 Alexei Tsygvintsev (ENS Lyon),
Systèmes fuchsiens, le problème des trois corps et des toupies flottantes

Friday 19th October 2007 at 10h15 Nicolas Dutertre (CMI Marseille),
Une formule de Gauss-Bonnet pour les ensembles semi-algébriques fermés

Friday 5th October 2007 at 10h15 LAMA (LAMA),
Relâche

Friday 28th September 2007 at 10h15 Krzysztof Kurdyka (LAMA),
Théorèmes d'inversion non-lisses

Friday 21st September 2007 at 10h15 Frédéric Mangolte (LAMA),
Le groupe des diffeomorphismes algébriques d'une surface rationnelle est n-transitif (Travail en collaboration avec J. Huisman)

Friday 29th June 2007 at 10h15 Boris Thibert (LJK - Grenoble),
Approximation des géodésiques

Friday 22nd June 2007 at 10h15 Wiesław Pawłucki (U. Jagellone, Cracovie),
Lipschitz cell decomposition in o-minimal structures

Friday 15th June 2007 at 11h15 Wiesław Pawłucki (U. Jagellone, Cracovie),
A linear extension operator for Whitney fields on closed o-minimal sets

Friday 8th June 2007 at 10h15 Johannes Huisman (Brest),
Modèles algébriques réels rationnels des surfaces topologiques (Travail en collaboration avec I. Biswas)

Friday 1st June 2007 at 10h15 Jean-Philippe Monnier (Angers),
Points fixes des automorphismes des courbes algebriques réelles

Friday 25th May 2007 at 10h15 Frédéric Bihan (LAMA),
Caractéristique d'Euler des intersections complètes tropicales non dégénérées

Friday 11th May 2007 at 10h15 Jean-Yves Welschinger (CNRS ENS-Lyon),
Classes effectives et tores lagrangiens dans les variétés symplectiques de dimension quatre

Friday 27th April 2007 at 10h15 Vincent Grandjean (Oldenburg),
Equisingularité à l'infini d'une fonction modérée : quelques cas simples

Friday 20th April 2007 at 10h15 Frédéric Mangolte (LAMA),
Surfaces de Del Pezzo singulières réelles et variétés de dimension 3 fibrées en courbes rationnelles (Travail en collaboration avec Fabrizio Catanese)

Friday 30th March 2007 at 10h15 Nicolas Ressayre (Université Montpellier II),
Polytopes Z-réguliers et systèmes de racines

Friday 23rd March 2007 at 10h15 Daniel Panazzolo (Sao Paulo - Rennes),
Cycles limites pour les équations de Liénard : comptage de solutions de l'équation (...(x^r1 + a1)^r2 + ...)^rn + an= x

Friday 2nd March 2007 at 10h15 Jean-Marie Lion (Rennes),
Un théorème de type Haefliger pour les feuilletages définissables (travail en collaboration avec Patrick Speissegger)

Friday 9th February 2007 at 10h15 Didier D'Acunto (Genève),
Structure géométrique des talweg (ou extrémales du gradient)

Friday 26th January 2007 at 10h15 Philippe Castillon (Université Montpellier II),
Un problème spectral inverse sur les surfaces

Friday 19th January 2007 at 10h15 Frédéric Chazal (Université de Bourgogne et INRIA),
Stabilité et échantillonnage topologique et géométrique de compacts à l'aide fonctions distances

Friday 15th December 2006 at 10h15 Nicolas Puignau (Lyon),
Invariant de Welschinger et orientation relative

Friday 8th December 2006 at 10h15 Patrick Verovic (LAMA),
Une autre approche de la mécanique lagrangienne (d'après Jean-Marie Souriau)

Friday 24th November 2006 at 10h15 C. Raffalli (LAMA),
Distance au discriminant

Friday 17th November 2006 at 10h15 Benoît Bertrand (Genève),
Nombres caractéristiques de Zeuthen réels pour deux droites

Friday 10th November 2006 at 10h15 Si Tiep Dinh (LAMA),
Gradient horizontal des polynômes

Friday 20th October 2006 at 10h15 Jean-Jacques Risler (Jussieu),
Sur les déformations de Harnack d'une branche plane

Friday 6th October 2006 at 10h15 Frédéric Bihan (LAMA),
Nouvelles bornes fewnomiales à partir de systèmes de Gale

Friday 22nd September 2006 at 10h15 Krzysztof Kurdyka (LAMA),
Un ensemble de Cantor de dimension entropique (exponentiellement) nulle (Travail en commun avec P. Speissegger)

Thursday 29th June 2006 at 14h Frédéric Mangolte (LAMA),
Topological types of real regular jacobian elliptic surfaces

Wednesday 21st June 2006 at 14h30 Edward Bierstone (Toronto),
Fonctorialité en résolution des singularités

Friday 9th June 2006 at 10h15 Olivier Le Gal (Rennes),
Modèle complétude des structures o-minimales polynomialement bornées

Friday 19th May 2006 at 10h15 J. M. Morvan (Lyon 1),
Courbures, Cycle Normal et Applications

Friday 12th May 2006 at 11h Salma Kuhlman (University of Saskatoon),
Polynômes Positifs : Du 17ème Problème de Hilbert au Problème des Moments

Friday 12th May 2006 at 10h Franz-Viktor Kuhlman (University of Saskatoon),
Local uniformization in arbitrary characteristic

Friday 31st March 2006 at 10h Johannes Huisman (Brest),
Courbes hyperelliptiques réelles sans points réels et configurations de droites

Friday 24th March 2006 at 10h Juan-Carlos Alvarez-Paiva (Université Lille 1),
La géométrie des courbes en éventail et les notions de courbure pour les équations différentielles du second ordre

Friday 10th March 2006 at 10h K. Kurdyka (LAMA),
Algebraicity of global real analytic hypersurfaces

Friday 10th February 2006 at 10h Remi Leandre (Université de Bourgogne (CNRS)),
Calcul de Malliavin du genre de Bismut sans probabilités et applications.

Thursday 26th January 2006 — Friday 27 january 2006
Visite du Comité d’évaluation du CNRS

Friday 20th January 2006 at 10h Laurentiu Paunescu (University of Sydney),
The kissing dimension of subanalytic sets is preserved

Friday 16th December 2005 at 10h C. Tarquini (ENS de Lyon),
Feuilletages lorentziens sur les variétés de dimension 3.

Friday 2nd December 2005 at 10h P. Verovic (LAMA),
L’aire des triangles idéaux en géometrie de Hilbert.

Friday 25th November 2005 at 10h M. Akriche (LAMA),
Topologie des surfaces elliptiques réelles.

Friday 18th November 2005 at 10h F. Sottile (Texas A&M University),
The Shapiro conjecture.

Friday 4th November 2005 at 10h C. McCrory (University of Georgia),
Stiefel-Whitney classes of real toric varieties.

Friday 21st October 2005 at 10h Erwan Brugalle (Max Planck),
Construction de courbes algébriques réelles planes avec beaucoup d’ovales pairs.

Friday 7th October 2005 at 10h Frédéric Bihan (LAMA),
Systèmes polynomiaux supportés par un circuit et Dessins d’enfant.

Friday 13th May 2005 at 10h30 Serge Randriambololona (LAMA),
Deux remarques à propos de la semi-algébricité en dimension deux.

Friday 29th April 2005 at 10h30 Jean-Yves Welschinger (ENS Lyon),
Invariants relatifs des variétés symplectiques réelles de dimension quatre.

Friday 15th April 2005 at 10h30 Vincent Thilliez (Lille),
Sur la détermination des fonctions différentiables à singularités non isolées.

Friday 8th April 2005 at 10h30 Ilia Itenberg (Strasbourg),
Asymptotique logarithmique d’invariants de Gromov-Witten d’un plan éclaté.

Friday 25th March 2005 at 10h30 Nicolas Bédaride (IML, Marseille),
Complexité du billard polyédral.

Friday 18th March 2005 at 11h15 Mayada Slayman (LAMA),
Formes locales des distributions vérifiant la condition de Goursat.

Friday 18th March 2005 at 10h30 Farah Farah (LAMA),
Sur la géométrie de la mécanique lagrangienne avec contraintes.

Friday 11th March 2005 at 10h30 Sahuzo Izumi (Kinki University),
An introduction to multivariate Hermite type interpolation.

Friday 4th March 2005 at 10h30 Claude Vallée (Université de Poitiers),
Surfaces minimales.

Friday 25th February 2005 at 14h Frédéric Bihan (LAMA),
Méthode de Viro et Cayley trick.

Friday 25th February 2005 at 10h30 Frédéric Mangolte (LAMA),
Composantes réelles des variétés uniréglées de dimension 3.

Friday 11th February 2005 at 15h15 Benoit Bertrand (Madrid),
Caractéristique d’Euler des hypersurfaces tropicales réelles non-singulières.

Friday 11th February 2005 at 10h30 Jean-Philippe Monnier (Angers),
Théorème de Clifford pour les courbes algébriques réelles.

Friday 28th January 2005 at 10h30 Wojciech Kucharz (Albuquerque, New Mexico, USA),
Nash cohomology of smooth manifolds.

Friday 17th December 2004 at 10h30 Patrick Verovic (LAMA),
Déformations finslériennes d’une surface hyperbolique compacte à volume et entropie constants (travail en collaboration avec Bruno Colbois et Florence Newberger).

Friday 10th December 2004 at 14h Si Tiep Dinh (LAMA),
Condition af, bonnes stratifications.

Friday 10th December 2004 at 10h30 Alexandre Gabard (Université de Genève),
Une caractérisation des courbes réelles séparantes.

Friday 19th November 2004
Rencontre Méthodes géométriques et EDP au CIRM.

Friday 12th November 2004 at 13h30 Didier D’Acunto (LAMA),
Fonds de vallées et inégalité de Łojasiewicz.

Friday 12th November 2004 at 10h30 Piotr Mormul (Université de Varsovie),
Multi-drapeaux spéciaux et singularités de courbes.

Friday 5th November 2004 at 13h30 Vincent Grandjean (LAMA),
Une inégalité du type gradient à l’infini pour les fonctions moderées (en collaboration avec D. D’Acunto).

Friday 5th November 2004 at 10h30 Frédéric Bihan (LAMA),
Solutions réelles de systèmes polynomiaux creux supportés par un circuit.

Friday 22nd October 2004 at 10h30 Massimo Ferrarotti (Torino),
Approximation of subanalytic sets by normal cones.

Friday 15th October 2004 at 13h30 Boris Thibert (Lyon I),
Approximation de la géométrie d’une surface. Application en géométrie algorithmique.

Friday 15th October 2004 at 10h30 Mouadh Akriche (LAMA),
Topologie des surfaces elliptiques réelles.

Friday 8th October 2004 at 10h30 Andreas Fisher (Passau),
Introduction to definable Peano-differentiable function.

Friday 1st October 2004 at 10h30 Remi Soufflet (Lyon 1),
Arc-analyticité des fonctions sous-analytiques et problèmes reliés aux structures o-minimales.

Friday 18th June 2004 at 10h45 Vincent Grandjean (Bath),
Fibrations à l’infini de polynômes via les trajectoires du Gradient.

Friday 18th June 2004 at 10h15 Didier D’Acunto (Madrid),
Inégalité de Łojasiewicz effective.

Friday 11th June 2004 at 10h30 Serge Randriambololona (LAMA),
Prolongement d’une fonction analytique : le cadre sous-analytique global, d’après E. Bierstone.

Friday 30th April 2004 at 16h Andreas Bernig (Zurich),
(To be announced.)

Thursday 29th April 2004 at 17h30 Jean Paul Gauthier (Dijon),
Planification d’une trajectoire d’un robot.

Friday 16th April 2004 at 11h15 Patrick Cabau (Tunis),
Variétés bihamiltoniennes emboîtées.

Friday 2nd April 2004 at 10h30 Boris Kolev (CMI, Université de Provence),
Groupes de Lie & mécanique : une introduction.

Friday 12th March 2004 at 14h M.-F. Roy (Rennes),
Algorithmes pour cartes routières.

Friday 12th March 2004 at 10h30 T. Fukui (Saitama),
(To be announced.)

Friday 27th February 2004 at 11h A. Stasica (LAMA),
Minimizing polynomial functions d’après Ha Huy Vui et Pham Tien Son.

Friday 13th February 2004 at 10h30 S. Randriambololona (LAMA),
Génération d’une structure o-minimale et arité.

Friday 6th February 2004 at 10h30 P. Verovic (LAMA),
Flot géodésique d’une surface soumise à un potentiel.

Friday 30th January 2004 at 10h30 G. Valette (Cracovie),
Une version bilipschitz du théorème de Hardt.

Friday 23rd January 2004 at 10h30 P. Verovic (LAMA),
Introduction à la géométrie de Hilbert III.

Friday 16th January 2004 at 10h30 A. Parusinski (Université Angers),
Caractéristique d’Euler virtuelle des ensembles algébriques réels.

Friday 16th January 2004 at 08h45 P. Verovic (LAMA),
Introduction à la géométrie de Hilbert II.

Friday 9th January 2004 at 10h30 P. Verovic (LAMA),
Introduction à la géométrie de Hilbert I.

Friday 21st November 2003 at 14h30 Si Tiep Dinh (LAMA),
Polyèdres évanescents et effondrements II.

Friday 21st November 2003 at 10h30 K. Kurdyka (LAMA),
Racines de polynomes hyperboliques et diagonalisation en famille de matrices symetriques II.

Friday 14th November 2003 at 14h30 Si Tiep Dinh (LAMA),
Polyèdres évanescents et effondrements.

Friday 14th November 2003 at 10h30 Y. Yomdin (Wiezmann Institute),
Center-Focus problem for plane systems of ODE’s, Moments, Compositions and Algebraic Geometry.

Friday 7th November 2003 at 10h30 A. Danilidis (INRIA Grenoble),
L’inégalité de Łojasiewicz en analyse non-lisse.

Friday 24th October 2003 at 10h30 K. Kurdyka (LAMA),
Racines de polynômes hyperboliques et diagonalisation en famille de matrices symétriques.

Friday 17th October 2003 at 10h30 Frédéric Mangolte (LAMA),
Toute 3-variété de Seifert orientable est une composante réelle d’une variété algébrique uniréglée.

Friday 4th April 2003 at 10h30 Fernand Pelletier (LAMA),
(To be announced.)

Friday 28th March 2003 at 10h30 Piotr Mormul (Varsovie, Pologne),
(To be announced.)

Friday 21st March 2003 at 10h30 Jean-Philippe Rolin (Bourgogne),
Courbes intégrales non oscillantes et valutations.

Friday 14th March 2003 at 10h30 Serge Randriambololona (LAMA),
Classes de Vapnik-Cervonenki.

Tuesday 11th March 2003 at 17h Pierre-Antoîne Absil (Liège, Belgique),
Gradient flows for discrete optimization on the hypercube.

Monday 10th March 2003 at 16h30 Pierre-Antoîne Absil (Liège, Belgique),
Invariant subspace computation: a geometric approach.

Friday 7th March 2003 at 10h30 Piotr Mormul (Varsovie, Pologne),
Prolongements de Cartan, applications et généeralisations.

Friday 14th February 2003 at 10h30 Stanislaw Janeczko (Académie des Sciences, Varsovie, Pologne),
Symplectic singularities of curves and their symplectic bifurcations.

Friday 7th February 2003 at 14h Grégoire Charlot (SISSA, Trieste, Italie),
Contrôle optimal et systèmes quantiques à n niveaux d’énergie.

Friday 31st January 2003 at 10h30 Anna Stasica (LAMA),
Détermination d’ensembles de Jelonek à l’aide de fonctions constructibles.

Friday 24th January 2003 at 10h30 Didier D’Acunto (LAMA),
Trajectoires du gradient de fonctions analytiques (d’après A. Nowel et Z. Szafraniec).

Thursday 12th December 2002 at 10h30 Jean-Claude Sikorav (ENS de Lyon),
Géométrie des structures elliptiques.

Friday 6th December 2002 at 10h30 Vladimir Kostov (Nice),
Sur les arrangements des racines réelles des polynômes réels à une variable et de leurs dérivées - II.

Thursday 5th December 2002 at 17h Vladimir Kostov (Nice),
Sur les arrangements des racines réelles des polynômes réels à une variable et de leurs dérivées - I.

Friday 22nd November 2002 at 10h30 Adam Parusinski (Angers),
Invariants motiviques de variétés réelles.

Friday 15th November 2002 at 10h30 Mouadh Akriche (LAMA),
Construction et topologie des surfaces elliptiques réelles.

Friday 25th October 2002 at 10h30 Mouadh Akriche (LAMA),
Invariants modulaire et homologique. Construction de surfaces elliptiques réelles.

Saturday 12th October 2002 at 10h30 Serge Randriambololona (LAMA),
Limites d’Hausdorff en géométrie o-minimale.

Saturday 5th October 2002 at 10h30 Didier D’Acunto (LAMA),
Estimations des diamètres géodésiques des hypersurfaces algébriques via les trajectoires du gradient.

Friday 28th June 2002 at 10h30 Niels Schwartz (Passau),
Positive polynomials.

Friday 31st May 2002 at 10h30 Robert Silhol (Montpellier II),
Action de demi-twists de Dehn sur l’espace des modules des courbes de genre 2.

Friday 24th May 2002 at 09h Ilia Itenberg (CNRS, Rennes),
Nombres de Betti des variétés algébriques réelles.

Wednesday 15th May 2002 at 16h30 Mohab Safey El Din (Paris VI),
Valeurs critiques généralisées et calcul d’un point par composante connexe sur une variété algébrique réelle (en collaboration avec E. Schost, École polytechnique).

Friday 3rd May 2002 at 10h30 Anna Stasica (LAMA),
Sur l’exposant de Noether.

Friday 26th April 2002 at 10h30 Zbigniew Jelonek (Polish Academy of Sciences, Cracovie, Pologne),
On generalized critical values for polynomial mappings.

Friday 19th April 2002 at 10h30 Zbigniew Jelonek (Polish Academy of Sciences, Cracovie, Pologne),
About algebraic group actions on Cn.

Friday 29th March 2002 at 10h30 Stéphane Sabourau (UJF Grenoble),
Volume, diamètre et courtes géodésiques.

Friday 15th March 2002 at 10h30 Grégoire Charlot (Université Montpellier II),
Étude locale des métriques sous-riemanniennes de contact et de quasi-contact.

Friday 1st March 2002 at 10h30 Jean-Yves Welschinger (ENS Lyon),
Structures réelles sur les surfaces réglées minimales.

Friday 8th February 2002 at 10h30 V. Grandjean (LAMA),
Détermination relative infinie pour un germe de fonction lisse à singularité non isolée.

Wednesday 16th January 2002 at 16h Isabelle Bonnard (Max Planck Institut),
Fonctions algébriquement constructibles et Nash constructibles.

Friday 23rd November 2001 at 10h30 P. Milman (University of Toronto),
Differentiable functions on closed sets. A problem of Whitney.

Friday 16th November 2001 at 14h V. Grandjean (LAMA),
Inégalité de Łojasiewicz et clôture intégrale (selon Lejeune-Teissier).

Friday 16th November 2001 at 10h30 F. Pelletier (LAMA),
Ensembles partiellement algébriques et applications (d’après A. Zeghib).

Thursday 25th October 2001 at 13h30 M. Popescu (Institut de mathématiques appliquées de l’academie des sciences Roumaine),
Méthodes d’analyse fonctionelle dans l’étude du contrôle optimal pour les systèmes linéaires.

Friday 19th October 2001 at 10h30 G. Zeghib (ENS Lyon),
Ensembles partiellement algébriques et théorie du contrôle.

Friday 12th October 2001 at 10h30 D. D’Acunto (LAMA),
Borne uniforme sur la longueur des trajectoires du gradient.

Friday 5th October 2001 at 16h K. Kurdyka (LAMA),
La généralisation de l’inégalité du gradient de Łojasiewicz.

Friday 22nd June 2001 at 17h Joost van Hamel (Sydney, Orsay),
Variétés réelles sans points réels.

Tuesday 19th June 2001 at 11h K. Kurdyka (LAMA),
Applications arc-analytiques lipschitziennes II.

Friday 8th June 2001 at 10h30 K. Kurdyka (LAMA),
Applications arc-analytiques lipschitziennes I.

Friday 1st June 2001 at 10h30 T. Mostowski (Varsovie),
Stratifications et isotopies lipschitziennes Mai 2001.

Friday 27th April 2001 at 10h30 Frédéric Mangolte (LAMA),
Applications régulières des surfaces rationnelles réelles vers la sphère standard.

Friday 30th March 2001 at 10h30 Jacek Stasica (Cracovie),
Sur les points lisses d’un semi-algébrique.

Friday 16th March 2001 at 10h30 Fernand Pelletier (LAMA),
Existe-t-il un théorème de viabilité en sous-analytique ?

Thursday 8th March 2001 at 18h W. Plesniak (Cracovie, Lille),
Méthodes de géometrie sous-analytique en théorie du pluripotentiel.

Friday 2nd March 2001 at 10h30 Anna Stasica (LAMA),
Bases de Gröbner, une description effective de l’ensemble de Jelonek II.

Friday 23rd February 2001 at 10h30 Anna Stasica (LAMA),
Bases de Gröbner, une description effective de l’ensemble de Jelonek.

Friday 9th February 2001 at 10h30 Adam Parusinski (Angers),
Méthode du polygone de Newton relatif à une courbe.

Friday 26th January 2001 at 14h David Mond (Warwick, UK),
Vanishing homology of codimension 1 singularities over R and C.

Wednesday 24th January 2001 at 14h David Mond (Warwick, UK),
Generic properties of non-differentiable functions via Gaussian blurring (after J. Damon).

Friday 19th January 2001 at 14h Nuria Joglar (Vrije Universitéit, Amsterdam),
Regular mappings into the 2-dimensional sphere.

Friday 19th January 2001 at 10h30 Jacek Bochnak (Vrije Universitéit, Amsterdam),
Approximation des fonctions différentiables par des fonctions régulières.

Wednesday 17th January 2001 at 16h Bronislaw Jakubczyk (Académie des Sciences, Varsovie, Pologne),
Hamiltonians, critical value and invariants of controled systems II.

Friday 12th January 2001 at 16h Bronislaw Jakubczyk (Académie des Sciences, Varsovie, Pologne),
Hamiltonians, critical value and invariants of controled systems I.

Friday 12th January 2001 at 10h30 Laurentiu Paunescu (LAMA),
Stratification theory from the weighted point of view.

Friday 15th December 2000 at 10h30 Didier D’Acunto (LAMA),
Équations différentielles sur une structure o-minimale polynomialement bornée - II.

Friday 24th November 2000 at 16h Didier D’Acunto (LAMA),
Équations différentielles sur une structure o-minimale polynomialement bornée - I.

Friday 24th November 2000 at 10h30 Patrice Orro (LAMA),
Cône normal et régularité de Kuo-Verdier.

Friday 17th November 2000 at 10h30 Vincent Grandjean (LAMA),
Singularités non isolées, diviseurs libres (non exhaustif) - III.

Friday 10th November 2000 at 10h30 Vincent Grandjean (LAMA),
Singularités non isolées, diviseurs libres (non exhaustif) - II.

Friday 3rd November 2000 at 10h30 Vincent Grandjean (LAMA),
Singularités non isolées, diviseurs libres (non exhaustif) - I.

Friday 27th October 2000 at 16h Zbigniew Jelonek (Jagiellonian University, Cracovie, Pologne),
The set of points at which a polynomial mapping is not proper - III.

Friday 27th October 2000 at 10h30 Fernand Pelletier (LAMA),
Différentiabilité de la fonction distance en géométrie sous-riemannienne - III.

Friday 20th October 2000 at 16h Zbigniew Jelonek (Jagiellonian University, Cracovie, Pologne),
The set of points at which a polynomial mapping is not proper - II.

Friday 20th October 2000 at 10h30 Fernand Pelletier (LAMA),
Différentiabilité de la fonction distance en géométrie sous-riemannienne - II.

Friday 13th October 2000 at 16h Zbigniew Jelonek (Jagiellonian University, Cracovie, Pologne),
The set of points at which a polynomial mapping is not proper - I.

Friday 13th October 2000 at 10h30 Spyros Pnevmatikos (Patras, Grèce),
Problème variationnel en présence de singularités.

Friday 6th October 2000 at 10h30 Fernand Pelletier (LAMA),
Différentiabilité de la fonction distance en géométrie sous-riemannienne - I.

Friday 22nd September 2000 at 10h30 Laurent Foulloy (Université Savoie),
Des précisions sur le flou.

Wednesday 14th June 2000 at 17h Fernando Sanz (Vailladolid, Espagne),
Les champs de vecteurs gradients ne possèdent pas de tourbillonnement.

Tuesday 6th June 2000 at 10h30 Johannes Huisman (Rennes),
Sur la jacobienne d’une courbe réelle ayant beaucoup de branches réelles.

Friday 2nd June 2000 at 10h30 Laurentiu Paunescu
Implicit function theorem in the category of locally blow-analytic functions.

Tuesday 4th April 2000 at 10h30 Bronislaw Jakubczyk (Académie des Sciences, Varsovie, Pologne),
Géométrie de distributions et courbes anormales.

Friday 31st March 2000 at 10h30 Aline Aigon (Montpellier),
Lego hyperbolique et uniformisation explicite en genre 3.

Monday 27th March 2000 at 17h15 Satoshi Koike (Hyogo, Japon),
Regular points of fibers of a Nash mapping.

Friday 10th March 2000 at 10h30 Frédéric Bihan (Genève, Suisse),
Asymptotiques des nombres de Betti de surfaces algébriques réelles.

Thursday 17th February 2000 at 10h30 Fernand Pelletier (LAMA),
Systèmes différentiels implicites et principe du maximum.

Friday 14th January 2000 at 10h Andreas Bernig (Münster, Allemagne),
Espaces d’Alexandrov semi-algébriques.

Friday 10th December 1999 at 10h30 Edith Socié-Méthou (Strasbourg),
Quelques aspects finslériens de la géométrie de Hilbert.

Friday 3rd December 1999 at 10h30 Jean-Claude Hausmann (Genève, Suisse),
Topologie et géométrie des espaces de polygones.

Friday 12th November 1999 at 10h30 Patrick Ghanaat (Karlsruhe, Allemagne),
Discrete Groups of Isometries of Riemannian Manifolds.

Friday 15th October 1999 at 10h30 Krzysztof Kurdyka (LAMA),
Fonctions de John et structures o-minimales (d’après un travail récent en collaboration avec J. Xiao).

Friday 8th October 1999 at 10h30 Frédéric Mangolte (LAMA),
Types topologiques des surfaces bielliptiques réelles.

Friday 1st October 1999 at 10h30 Lev Birbrair (Fortaleza, Brésil),
Metric homology.

The seminar of the team Géométrie is under the responsibility of Michel Raibaut.
Settings: See with increasing date . Show abstracts
By year: 1999, 2000, 2001, 2002, 2003, 2004, 2005, 2006, 2007, 2008, 2009, 2010, 2011, 2012, 2013, 2014, 2015, 2016, 2017, 2018.